05 73 11 300 INFO@LU-SEZANA.SI

Po uspešnem kandidiranju na Javnem razpisu za sofinanciranje izvajanja neformalnih izobraževanj za odrasle na področju digitalnih kompetenc za leto 2023 smo Ljudska univerza Sežana in ljudske univerze Ajdovščina, Koper, Ilirska Bistrica, Postojna in Škofja Loka začele z izvajanjem računalniških tečajev v okviru projekta Dvig digitalnih kompetenc 30+, ki bo potekal do konca leta 2023. Projekt je sofinanciran s strani Republike Slovenije, Ministrstva za digitalno preobrazbo in Evropske unije iz Evropskega socialnega sklada v okviru odziva Unije na pandemijo COVID-19. Namenjen je pridobivanju osnovnih in naprednih digitalnih kompetenc prebivalcev Republike Slovenije starih 30 let in več, spodbujanju zanimanja za digitalne tehnologije, njihovo razumevanje ter odgovorno in varno uporabo spleta.

Na Ljudski univerzi Sežana v sklopu projekta ponujamo osnovna in napredna izobraževanja za razvoj digitalnih kompetenc odraslih. Skupaj bomo organizirali 10 brezplačnih tečajev v občinah Sežana, Komen, Hrpelje-Kozina in Divača.

V oktobru smo izvedli dva tečaja, oba v Občini Sežana. V novembru smo lokacije izvajanja tečajev razširili še na občine Komen, Divača in Hrpelje-Kozina. Skupaj smo izvedli 9 tečajev, ki se jih je udeležilo 115 udeležencev. Nekateri zadržano, drugi bolj suvereno, so skupaj vstopili v digitalni svet. Predavatelji so jim poskušali predstaviti vsebinske sklope na zabaven in sproščen način. Prav tako so bile vsebine prilagojene potrebam in željam udeležencev. Pobližje so med drugim spoznali e-pošto, platformo ZOOM, naučili so se uporabljati spletne brskalnike, ustvariti in shraniti digitalne vsebine, pošiljati fotografije ter prepoznati varne spletne strani. Dragocena informacija, ki jo udeleženci na tovrstnih tečajih dobijo, je tudi, kam se lahko obrnejo v primeru tehničnih težav.

Poleg računalniških tečajev organiziramo v sodelovanju s podjetjem Veris tudi dva tečaja slovenščine po programu ZIP – začetna integracija priseljencev. To so brezplačni programi učenja slovenskega jezika v obsegu od 60 do 180 ur, v katerega so vključene tudi vsebine poznavanja slovenske družbe. Tečaja sta namenjena državljanom tretjih držav. Sofinancirata ga Evropska unija iz Sklada za azil, migracije in vključevanje (AMIF) in Urad Vlade Republike Slovenije za oskrbo in integracijo imigrantov.

V jesenskem času nadaljujemo z aktivnostmi v Centru medgeneracijskega sodelovanja z brezplačnimi delavnicami, za katere je zelo veliko zanimanja. Delavnice spodbujajo kreativno izražanje in učenje, prijetno druženje različnih generacij, ki bistveno prispeva h kakovostnemu preživljanju prostega časa prebivalcev občine Sežana. Skupaj z udeleženci se zahvaljujemo Občini Sežana za financiranje dejavnosti Centra medgeneracijskega sodelovanja.

Na Ljudski univerzi Sežana se aktivno pripravljamo na nove izzive, ki bodo v novem koledarskem letu našim udeležencem omogočali še več brezplačnih tečajev, delavnic in drugih dejavnosti.

Skip to content